2006 Ducati 749 gallery
2006 Ducati 749
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 106,61 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 58.8 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2006 Aprilia Scarabeo 500
- 2006 Aprilia Scarabeo 500 GT ABS
- 2006 Aprilia Sonic 50
- 2006 Aprilia Sonic 50 GP
- 2006 Aprilia Sportcity 125
- 2006 Aprilia Sportcity 200
- 2006 Aprilia SR 50 R Factory
- 2006 Aprilia SXV 4.5
- 2006 Aprilia SXV 5.5
- 2006 Aprilia Tuono 1000 R
- 2006 ATK Enduro
- 2006 Bajaj Avenger
- 2006 Bajaj Avenger DTS-i
- 2006 Bajaj Chetak
- 2006 Bajaj CT 100
- 2006 Bajaj Discover
- 2006 Bajaj Discover DTSi
- 2006 Bajaj Pulsar 150 ES DTS-i UG
- 2006 Bajaj Pulsar 180 DTS-i UG

