2004 Yamaha YZ 125 gallery
2004 Yamaha YZ 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,438 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Honda Valkyrie Rune
- 2004 Honda VF750 Magna
- 2004 Honda VFR800FI Interceptor
- 2004 Honda VFR800FI Interceptor ABS
- 2004 Honda VT600 Shadow VLX
- 2004 Honda VT600 Shadow VLX Deluxe
- 2004 Honda VT750Shadow Aero
- 2004 Honda VTR1000F Super Hawk
- 2004 Honda VTX1300
- 2004 Honda VTX1300Retro
- 2004 Honda VTX1800
- 2004 Honda VTX1800Retro Cast
- 2004 Honda VTX1800Retro Spoke
- 2004 Honda XR100R
- 2004 Honda XR250R
- 2004 Honda XR400R
- 2004 Honda XR650L
- 2004 Honda XR650R
- 2004 Husaberg FC 450
- 2004 Husaberg FC 550

