2004 Kawasaki ZRX1200S gallery
2004 Kawasaki ZRX1200S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (71.03 cubic inches) | Power: | 122 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark Single Disc
- 2004 Ducati Monster 800 i.e.
- 2004 Ducati Monster S4R
- 2004 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2004 Ducati ST3
- 2004 Ducati ST4S
- 2004 Ducati ST4S ABS
- 2004 Ducati Supersport 1000 DS
- 2004 Ducati Supersport 800
- 2004 Enfield Bullet 350
- 2004 Enfield Bullet 500
- 2004 Enfield Bullet Electra 350
- 2004 Enfield Bullet Machismo 350
- 2004 Enfield Bullet Sixty 5
- 2004 Enfield Euro Classic 350
- 2004 Enfield Euro Classic 500
- 2004 Enfield Military 500
- 2004 Enfield Thunderbird 350
- 2004 Enfield US Classic 350

