2010 Honda VFR800 Interceptor ABS gallery
2010 Honda VFR800 Interceptor ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,458 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with LBS three-piston calipers; ABS Braking System |
| Rear brakes: | Single disc. Single 256 mm disc with LBS three-piston caliper, ABS Braking System |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda PCX
- 2010 Honda Ruckus
- 2010 Honda S-Wing 125
- 2010 Honda Sabre
- 2010 Honda Sabre ABS
- 2010 Honda SH125i
- 2010 Honda SH125i Sporty
- 2010 Honda SH150i
- 2010 Honda SH150i Sporty
- 2010 Honda SH300i
- 2010 Honda SH300i C-ABS
- 2010 Honda SH300i Sporty
- 2010 Honda Shadow 750 Black Spirit
- 2010 Honda Shadow 750 C-ABS
- 2010 Honda Shadow RS
- 2010 Honda Shadow Spirit 750
- 2010 Honda Silver Wing
- 2010 Honda Silver Wing ABS
- 2010 Honda ST1300
- 2010 Honda ST1300 ABS

