2006 Moto Guzzi California EV gallery
2006 Moto Guzzi California EV
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 74 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.3 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-VB17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.96 litres (5.01 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black and Chrome, Red and Black, Blue and Chrome or Light Silver and Grey. |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Generic Trigger SM
- 2006 Generic Trigger X
- 2006 Gilera DNA 50
- 2006 Gilera Nexus 500
- 2006 Gilera RCR
- 2006 Gilera Runner Pure Jet
- 2006 Gilera Runner Racing Replica
- 2006 Gilera Runner SP 50
- 2006 Gilera Runner VX 125
- 2006 Gilera Runner VXR 200
- 2006 Gilera SMT
- 2006 Gilera Stalker
- 2006 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide

