2004 Yamaha WR250F gallery
2004 Yamaha WR250F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 15,2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.5 kg (232.6 pounds) |
| Seat height: | 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Racing blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2004 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail
- 2004 Harley-Davidson Screamin Eagle Deuce
- 2004 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2004 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2004 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2004 Harley-Davidson XL1200R Sportster Roadster
- 2004 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2004 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2004 Hero Honda CBZ
- 2004 Hero Honda Karizma
- 2004 Honda 599
- 2004 Honda 919
- 2004 Honda CB250 Nighthawk
- 2004 Honda CBR1000RR
- 2004 Honda CBR125R
- 2004 Honda CBR600F4i
- 2004 Honda CBR600RR
- 2004 Honda CGL125
- 2004 Honda CMX250 Rebel

