2006 KTM 450 SX gallery
2006 KTM 450 SX
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.39 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.2 kg (231.9 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Triumph Thruxton 900
- 2006 Triumph Tiger
- 2006 UM Arraow 150
- 2006 UM Comet 125 SS
- 2006 UM Cruise C 200 T
- 2006 UM DS 200
- 2006 UM DSF 200
- 2006 UM DTF 110
- 2006 UM DTF 150
- 2006 UM DTF 200
- 2006 UM DTF 50
- 2006 UM DTF 90
- 2006 UM Magnetic 125
- 2006 UM Magnetic 150
- 2006 UM Matrix 150
- 2006 UM Matrix 150 XX
- 2006 UM PowerMax 150 GP1
- 2006 UM PowerMax 150 XX
- 2006 UM Renegade 200
- 2006 UM SMF 200

