2008 Zongshen Storm V250 gallery
2008 Zongshen Storm V250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 17,4 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.1 kg (386.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic silver |
News
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Gilera Stalker
- 2008 Gilera Stalker Naked
- 2008 Gilera Storm 50
- 2008 Harley-Davidson FLHP Road King Fire Rescue
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHR Road King Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE Screamin` Eagle Road King
- 2008 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2008 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin´ Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2008 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Peace Officer
- 2008 Harley-Davidson FLSTC Softail
- 2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Firefighter

