2004 Kawasaki KLV1000 gallery
2004 Kawasaki KLV1000
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,540 mm (60.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Color options: | Orange |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Harley-Davidson Screamin Eagle Deuce
- 2004 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2004 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2004 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2004 Harley-Davidson XL1200R Sportster Roadster
- 2004 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2004 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2004 Hero Honda CBZ
- 2004 Hero Honda Karizma
- 2004 Honda 599
- 2004 Honda 919
- 2004 Honda CB250 Nighthawk
- 2004 Honda CBR1000RR
- 2004 Honda CBR125R
- 2004 Honda CBR600F4i
- 2004 Honda CBR600RR
- 2004 Honda CGL125
- 2004 Honda CMX250 Rebel
- 2004 Honda CR125R
- 2004 Honda CR250F

