2004 Husqvarna CR 125 gallery
2004 Husqvarna CR 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.82 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.8 kg (209.0 pounds) |
| Seat height: | 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,447 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Color options: | Red/yellow/blue |
News
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top►
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Ducati ST4S ABS
- 2004 Ducati Supersport 1000 DS
- 2004 Ducati Supersport 800
- 2004 Enfield Bullet 350
- 2004 Enfield Bullet 500
- 2004 Enfield Bullet Electra 350
- 2004 Enfield Bullet Machismo 350
- 2004 Enfield Bullet Sixty 5
- 2004 Enfield Euro Classic 350
- 2004 Enfield Euro Classic 500
- 2004 Enfield Military 500
- 2004 Enfield Thunderbird 350
- 2004 Enfield US Classic 350
- 2004 Enfield US Classic 500
- 2004 Factory Bike Chrono SM 250
- 2004 Factory Bike Chrono SM50
- 2004 Factory Bike Desert YR250
- 2004 Factory Bike Desert YR50
- 2004 GAS GAS EC 125
- 2004 GAS GAS EC 200

