2010 Honda Varadero 125 DX gallery
2010 Honda Varadero 125 DX
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 14,21 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 42.0 x 45.0 mm (1.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 153.0 kg (337.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-M18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.80 litres (4.44 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Headbanger High Flyin
- 2010 Headbanger Hollister
- 2010 Hero Honda CBZ X-treme
- 2010 Hero Honda CD Dawn 100
- 2010 Hero Honda CD Deluxe
- 2010 Hero Honda Glamour
- 2010 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2010 Hero Honda Hunk 150
- 2010 Hero Honda Karizma
- 2010 Hero Honda Karizma ZMR
- 2010 Hero Honda Passion Plus
- 2010 Hero Honda Passion Pro
- 2010 Hero Honda Pleasure 100
- 2010 Hero Honda Splendor NXG
- 2010 Hero Honda Splendor Plus
- 2010 Hero Honda Super Splendor 125
- 2010 Hesketh HZE Vectrix
- 2010 Hesketh Sprinter
- 2010 Hesketh Zero DS
- 2010 Hesketh Zero MX

