2006 Zongshen GS 250 gallery
2006 Zongshen GS 250
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 230.00 ccm (14.03 cubic inches) | Power: | 17 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,387 mm (54.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver/Charcoal |
News
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Husqvarna TE 450
- 2006 Husqvarna TE 510
- 2006 Husqvarna TE 610
- 2006 Husqvarna WR 125
- 2006 Husqvarna WR 250
- 2006 Husqvarna WRE 125
- 2006 Hyosung Aquila 125
- 2006 Hyosung Aquila 250
- 2006 Hyosung Aquila 650
- 2006 Hyosung EZ 100 M
- 2006 Hyosung GF 125 E
- 2006 Hyosung GT 125
- 2006 Hyosung GT 250
- 2006 Hyosung GT 250 R
- 2006 Hyosung GT 650
- 2006 Hyosung GT 650 R
- 2006 Hyosung GT 650 S
- 2006 Hyosung Karion 125
- 2006 Hyosung MS3 125
- 2006 Hyosung MS3 250

