2004 Yamaha WR450 F 2TRAC gallery
2004 Yamaha WR450 F 2TRAC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.5 kg (263.5 pounds) |
| Seat height: | 998 mm (39.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Color options: | Racing blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLX 1000-61
-
Harley-Davidson FLHT 1340 Electra Glide
-
Harley-Davidson FXRS 1340 Super Glide II
Other motorcycles in 2004
- 2004 Triumph America
- 2004 Triumph Bonneville
- 2004 Triumph Bonneville T100
- 2004 Triumph Daytona 600
- 2004 Triumph Daytona 955i
- 2004 Triumph Rocket III
- 2004 Triumph Speed Four
- 2004 Triumph Speed Triple
- 2004 Triumph Speedmaster
- 2004 Triumph Sprint RS
- 2004 Triumph Sprint ST
- 2004 Triumph Thruxton 900
- 2004 Triumph Thunderbird Sport
- 2004 Triumph Tiger
- 2004 Vertemati C 450 Cross
- 2004 Vertemati C 500 Cross
- 2004 Vertemati C 570 Cross
- 2004 Vertemati E 450 E Enduro
- 2004 Vertemati E 450 Enduro
- 2004 Vertemati E 501 E Enduro

