2003 Suzuki DR-Z 400 E gallery
2003 Suzuki DR-Z 400 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.0 kg (262.4 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Hyosung GV 125 Aquila
- 2003 Hyosung GV 250 Aquila
- 2003 Hyosung Karion RT 125
- 2003 Hyosung RX 125
- 2003 Indian Dakota 4
- 2003 Jincheng Custom 50
- 2003 Jincheng Dax 50
- 2003 Jincheng Monkey 50
- 2003 Jincheng ST 125 SM
- 2003 Jincheng ST 125 Y Cross
- 2003 Kawasaki EL125 Eliminator
- 2003 Kawasaki ER-5
- 2003 Kawasaki GPZ500S
- 2003 Kawasaki KL250-G7 Super Sherpa
- 2003 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2003 Kawasaki VN1500 Drifter Fi
- 2003 Kawasaki VN1500 Mean Streak
- 2003 Kawasaki VN1600 Classic Fi
- 2003 Kawasaki VN800 Classic
- 2003 Kawasaki VN800 Drifter

