2004 Husqvarna SM 125 S gallery
2004 Husqvarna SM 125 S
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.82 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.5 kg (250.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Red/yellow/blue |
News
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kawasaki ZZR600
- 2004 KTM 105 SX
- 2004 KTM 125 EXC
- 2004 KTM 125 SX
- 2004 KTM 200 EXC
- 2004 KTM 200 SX
- 2004 KTM 250 EXC
- 2004 KTM 250 EXC Racing
- 2004 KTM 250 SX
- 2004 KTM 300 EXC
- 2004 KTM 300 MXC USA
- 2004 KTM 400 EXC Racing
- 2004 KTM 450 EXC Racing
- 2004 KTM 450 MXC USA
- 2004 KTM 450 SMC USA
- 2004 KTM 450 SMR
- 2004 KTM 450 SX Racing
- 2004 KTM 50 Mini Adventure
- 2004 KTM 50 Senior Adventure
- 2004 KTM 50 SX Pro Junior LC

