2004 Yamaha YZ 85 gallery
2004 Yamaha YZ 85
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.70 ccm (5.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 47.5 x 47.8 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 864 mm (34.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2004 Yamaha DT 125 RE
- 2004 Yamaha DT 175
- 2004 Yamaha DT 50 R
- 2004 Yamaha DT 50 Supermotard
- 2004 Yamaha FJR 1300
- 2004 Yamaha FJR 1300 A
- 2004 Yamaha FZ6
- 2004 Yamaha FZ6 Fazer
- 2004 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2004 Yamaha Majesty 400
- 2004 Yamaha MT-03
- 2004 Yamaha PW50
- 2004 Yamaha PW80
- 2004 Yamaha Road Star Midnight Silverado 1700
- 2004 Yamaha TDM 900
- 2004 Yamaha Tmax 500
- 2004 Yamaha TT 600 RE
- 2004 Yamaha TT-R 125
- 2004 Yamaha TT-R 125 LW E

