1989 Yamaha Riva 200Z gallery
1989 Yamaha Riva 200Z
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.8 kg (253.0 pounds) |
| Seat height: | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 400/10-4PR |
| Rear tyre dimensions: | 400/10-4PR |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Color options: | Urushi Black, Red and Blue for the Riva 200 |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1989
- 1989 Husqvarna 510 TE
- 1989 Jawa 350 TS
- 1989 Jawa 350 TS (with sidecar)
- 1989 Kawasaki EL250
- 1989 Kawasaki EL250 (reduced effect)
- 1989 Kawasaki FX400R
- 1989 Kawasaki GPX500R
- 1989 Kawasaki GPX600 (ZX600C2)
- 1989 Kawasaki GPX600R
- 1989 Kawasaki GPX600R (reduced effect)
- 1989 Kawasaki GPX750R
- 1989 Kawasaki GPZ305 Belt Drive
- 1989 Kawasaki GPZ305 Belt Drive (reduced effect)
- 1989 Kawasaki GPz400
- 1989 Kawasaki GPZ500S
- 1989 Kawasaki GPZ500S (reduced effect)
- 1989 Kawasaki GPZ550
- 1989 Kawasaki GPZ550 (reduced effect)
- 1989 Kawasaki GPZ600R
- 1989 Kawasaki GPZ900R

