2004 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic gallery
2004 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) | Power: | 61,68 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.0 kg (599.7 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,645 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Metallic silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kymco Grand Dink 150
- 2004 Kymco Grand Dink 250
- 2004 Kymco Grand King 125
- 2004 Kymco Grand King 150
- 2004 Kymco Hipster 125 4V H/Bar
- 2004 Kymco Hipster 125 4V L/Bar
- 2004 Kymco Hipster 150
- 2004 Kymco Movie XL 125
- 2004 Kymco Movie XL 150
- 2004 Kymco People 125
- 2004 Kymco People 150
- 2004 Kymco People 250
- 2004 Kymco Pulsar/CK
- 2004 Kymco Spike 125
- 2004 Kymco Spike 125 R
- 2004 Kymco Stryker 125 OFF
- 2004 Kymco Stryker 125 ON
- 2004 Kymco Stryker 150 OFF
- 2004 Kymco Venox 250
- 2004 Kymco Vitality 2T

