2004 Yamaha XT 660 X Supermotard gallery
2004 Yamaha XT 660 X Supermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40.21 cubic inches) | Power: | 47,33 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Racing blue, Yamaha black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Enfield US Classic 350
- 2004 Enfield US Classic 500
- 2004 Factory Bike Chrono SM 250
- 2004 Factory Bike Chrono SM50
- 2004 Factory Bike Desert YR250
- 2004 Factory Bike Desert YR50
- 2004 GAS GAS EC 125
- 2004 GAS GAS EC 200
- 2004 GAS GAS EC 250
- 2004 GAS GAS EC 300
- 2004 GAS GAS EC Boy 50
- 2004 GAS GAS EC FSE 450
- 2004 GAS GAS EC Rookie 50
- 2004 GAS GAS MC 125
- 2004 GAS GAS MC 250
- 2004 GAS GAS Pampera 125
- 2004 GAS GAS Pampera 250
- 2004 GAS GAS Pampera 280
- 2004 GAS GAS SM 125
- 2004 GAS GAS SM 250

