2009 KTM 690 Supermoto gallery
2009 KTM 690 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 653.70 ccm (39.89 cubic inches) | Power: | 63,02 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,472 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.20 litres (3.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BMW K1300S
- 2009 BMW Lo Rider
- 2009 BMW R1200GS
- 2009 BMW R1200GS Adventure
- 2009 BMW R1200R
- 2009 BMW R1200RT
- 2009 BMW R1200S
- 2009 BMW S1000RR
- 2009 Boom Trikes Classic Chopper
- 2009 Boom Trikes Classic Family
- 2009 Boom Trikes Classic Low Rider
- 2009 Boom Trikes Fighter X11
- 2009 Boom Trikes Fighter X12
- 2009 Boom Trikes Fun 500 Automatic
- 2009 Boom Trikes Muscle Family
- 2009 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2009 Boom Trikes V2 Automatic
- 2009 Borile B500CR
- 2009 Borile B500MT
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS2

