2004 Husaberg FE 450 e gallery
2004 Husaberg FE 450 e
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.25 ccm (27.41 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Honda NSR50R
- 2004 Honda RC51 / RTV1000R
- 2004 Honda Reflex
- 2004 Honda Reflex ABS
- 2004 Honda Ruckus
- 2004 Honda Shadow Sabre
- 2004 Honda Shadow Spirit
- 2004 Honda Silver Wing
- 2004 Honda Silver Wing ABS
- 2004 Honda ST1300
- 2004 Honda ST1300 ABS
- 2004 Honda Valkyrie
- 2004 Honda Valkyrie Rune
- 2004 Honda VF750 Magna
- 2004 Honda VFR800FI Interceptor
- 2004 Honda VFR800FI Interceptor ABS
- 2004 Honda VT600 Shadow VLX
- 2004 Honda VT600 Shadow VLX Deluxe
- 2004 Honda VT750Shadow Aero
- 2004 Honda VTR1000F Super Hawk

