2006 Zongshen Sierra 200 gallery
2006 Zongshen Sierra 200
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 200.00 ccm (12.20 cubic inches) | Power: | 14,7 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 135.2 kg (298.0 pounds) |
| Seat height: | 826 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Matte black, matte orange |
News
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect►
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ural Vorona
- 2006 Ural Wolf
- 2006 Veli ZQ 125-6
- 2006 Veli ZQ 150-15
- 2006 Veli ZQ 150-8
- 2006 Veli ZQ 200-15
- 2006 Veli ZQ 90-2
- 2006 Veli ZQ110-5
- 2006 Veli ZQ125-8
- 2006 Veli ZQ90-6
- 2006 Vento V-Thunder
- 2006 Vespa Granturismo 125 L
- 2006 Vespa Granturismo 200 L
- 2006 Vespa GTS 250 I.E.
- 2006 Vespa LX 125cc 4T
- 2006 Vespa LX 150
- 2006 Vespa LX 50cc 2T
- 2006 Vespa LX 50cc 4T
- 2006 Vespa PX 125
- 2006 Vespa PX 150

