2003 Suzuki AN 400 Burgman gallery
2003 Suzuki AN 400 Burgman
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 385.00 ccm (23.49 cubic inches) | Power: | 32 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 71.2 mm (3.3 x 2.8 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 1340 Dyna Wide Glide
-
Harley-Davidson 1340 Tour Glide Ultra Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson Low Rider Convertible
Other motorcycles in 2003
- 2003 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2003 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2003 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2003 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2003 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2003 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2003 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2003 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2003 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2003 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2003 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2003 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2003 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2003 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom

