2009 KTM 450 SMR gallery
2009 KTM 450 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.5 kg (245.8 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 125/80-R20 |
| Rear tyre dimensions: | 170/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc. Magura four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Highland Super Motard 450
- 2009 Honda ANF125i Innova
- 2009 Honda Big Red
- 2009 Honda CB1000R
- 2009 Honda CB600F Hornet
- 2009 Honda CBF1000
- 2009 Honda CBF125F
- 2009 Honda CBF600
- 2009 Honda CBF600S
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade ABS
- 2009 Honda CBR125
- 2009 Honda CBR600RR
- 2009 Honda CBR600RR ABS
- 2009 Honda CRF100F
- 2009 Honda CRF150F
- 2009 Honda CRF150F Expert
- 2009 Honda CRF150R
- 2009 Honda CRF150R2
- 2009 Honda CRF230F

