2004 Kawasaki ZRX1200R gallery
2004 Kawasaki ZRX1200R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (71.03 cubic inches) | Power: | 122 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
-
Harley-Davidson XL883 Sportster Police
-
Harley-Davidson FXCWC Rocker C
Other motorcycles in 2004
- 2004 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail
- 2004 Harley-Davidson Screamin Eagle Deuce
- 2004 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2004 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2004 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2004 Harley-Davidson XL1200R Sportster Roadster
- 2004 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2004 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2004 Hero Honda CBZ
- 2004 Hero Honda Karizma
- 2004 Honda 599
- 2004 Honda 919
- 2004 Honda CB250 Nighthawk
- 2004 Honda CBR1000RR
- 2004 Honda CBR125R
- 2004 Honda CBR600F4i
- 2004 Honda CBR600RR
- 2004 Honda CGL125
- 2004 Honda CMX250 Rebel
- 2004 Honda CR125R

