1993 Husqvarna WR 125 gallery
1993 Husqvarna WR 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 55.9 x 50.5 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Fixed disc with hydraulic control |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.78 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | White. |
News
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1993
- 1993 Enfield Bullet 500
- 1993 Gilera Apache 125
- 1993 Gilera Nordwest
- 1993 Gilera RC 600 R
- 1993 Harley-Davidson 1200 Sportster
- 1993 Harley-Davidson 1340 Dyna Low Rider
- 1993 Harley-Davidson 1340 Dyna Wide Glide
- 1993 Harley-Davidson 1340 Electra Glide Sport
- 1993 Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia
- 1993 Harley-Davidson 1340 Low Rider Convertible
- 1993 Harley-Davidson 1340 Low Rider Custom
- 1993 Harley-Davidson 1340 Low Rider Sport
- 1993 Harley-Davidson 1340 Softail Custom
- 1993 Harley-Davidson 1340 Softail Fat Boy
- 1993 Harley-Davidson 1340 Softail Heritage Custom
- 1993 Harley-Davidson 1340 Softail Springer
- 1993 Harley-Davidson 1340 Super Glide
- 1993 Harley-Davidson 1340 Ultra Glide Classic
- 1993 Harley-Davidson 883 Sportster Hugger
- 1993 Harley-Davidson 883 Sportster Standard

