1991 Gilera Apache 125 gallery
1991 Gilera Apache 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 29,3 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.5 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 132.0 kg (291.0 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | red,grey |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1991
- 1991 Kawasaki KLE500 (reduced effect)
- 1991 Kawasaki KLR250
- 1991 Kawasaki KLR250 (reduced effect)
- 1991 Kawasaki Tengai
- 1991 Kawasaki Tengai (reduced effect)
- 1991 Kawasaki VN-15SE
- 1991 Kawasaki VN-15SE (reduced effect)
- 1991 Kawasaki Zephyr 550
- 1991 Kawasaki Zephyr 550 (reduced effect)
- 1991 Kawasaki Zephyr 750
- 1991 Kawasaki Zephyr 750 (reduced effect)
- 1991 Kawasaki ZXR250c
- 1991 Kawasaki ZXR250C Ninja
- 1991 Kawasaki ZXR400
- 1991 Kawasaki ZXR750
- 1991 Kawasaki ZXR750R
- 1991 Kawasaki ZXR750R (reduced effect)
- 1991 Kawasaki ZZR1100
- 1991 Kawasaki ZZR1100 (reduced effect)
- 1991 Kawasaki ZZR500

