2004 Yamaha YZ 85 LW gallery
2004 Yamaha YZ 85 LW
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.70 ccm (5.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 47.5 x 47.8 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 69.0 kg (152.1 pounds) |
| Seat height: | 904 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 GAS GAS EC 250
- 2004 GAS GAS EC 300
- 2004 GAS GAS EC Boy 50
- 2004 GAS GAS EC FSE 450
- 2004 GAS GAS EC Rookie 50
- 2004 GAS GAS MC 125
- 2004 GAS GAS MC 250
- 2004 GAS GAS Pampera 125
- 2004 GAS GAS Pampera 250
- 2004 GAS GAS Pampera 280
- 2004 GAS GAS SM 125
- 2004 GAS GAS SM 250
- 2004 GAS GAS SM 450
- 2004 GAS GAS SM 50
- 2004 GAS GAS TXT Boy 50
- 2004 GAS GAS TXT Pro 125
- 2004 GAS GAS TXT Pro 200
- 2004 GAS GAS TXT Pro 250
- 2004 GAS GAS TXT Pro 280
- 2004 GAS GAS TXT Pro 300

