1985 Yamaha XJ700XN gallery
1985 Yamaha XJ700XN
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 697.00 ccm (42.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.0 x 48.0 mm (2.7 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 224.1 kg (494.0 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2 mm (0.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 57H |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 67 |
| Front brakes: | Double disc. Right hand operation |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Right foot operation |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red, Blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1985
- 1985 Yamaha SR 500
- 1985 Yamaha SR 500 (reduced effect)
- 1985 Yamaha TD125LC
- 1985 Yamaha XJ 600
- 1985 Yamaha XJ 600 S
- 1985 Yamaha XJ 650 Turbo
- 1985 Yamaha XJ 700 N Maxim
- 1985 Yamaha XJ 700 S Maxim
- 1985 Yamaha XJ 750 S
- 1985 Yamaha XJ 900
- 1985 Yamaha XJ 900 F
- 1985 Yamaha XJ 900 S
- 1985 Yamaha XJ700XNC
- 1985 Yamaha XS 400 DOHC
- 1985 Yamaha XS 400 DOHC (reduced effect)
- 1985 Yamaha XT 250
- 1985 Yamaha XT 350
- 1985 Yamaha XT 500
- 1985 Yamaha XT 600

