2003 Suzuki DL 1000 V-Strom gallery
2003 Suzuki DL 1000 V-Strom
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 1200 Sportster
-
Harley-Davidson 1340 Heritage Softail Custom
-
Harley-Davidson 1340 Bad Boy
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda XL650 Transalp
- 2003 Honda XR100R
- 2003 Honda XR125L
- 2003 Honda XR50R
- 2003 Honda XR70R
- 2003 Honda XRV750 Africa Twin
- 2003 Husaberg FC 550 / 6
- 2003 Husaberg FC 550/4
- 2003 Husaberg FE 400 E
- 2003 Husaberg FE 501 E
- 2003 Husaberg FE 650 E
- 2003 Husaberg FS 400 C
- 2003 Husaberg FS 400 E
- 2003 Husaberg FS 650 C
- 2003 Husaberg FS 650 E
- 2003 Husaberg FX 650 E
- 2003 Husqvarna SM 125 S
- 2003 Husqvarna SM 450 R
- 2003 Husqvarna SM 50 S
- 2003 Husqvarna SM 570 R

