2009 KTM 50 SX gallery
2009 KTM 50 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 39.8 kg (87.7 pounds) |
| Seat height: | 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,030 mm (40.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.30 litres (0.61 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2009 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2009 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2009 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2009 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2009 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2009 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
- 2009 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2009 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2009 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob

