2007 KTM 200 EXC gallery
2007 KTM 200 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 193.00 ccm (11.78 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 64.0 x 60.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.8 kg (220.0 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda XL125V Varadero
- 2007 Honda XL650V Transalp
- 2007 Honda XR 125
- 2007 Honda XR650L
- 2007 Honda XR650R
- 2007 Honda Zoomer
- 2007 Husaberg FE 450 E
- 2007 Husaberg FE 550 E
- 2007 Husaberg FE 650 E
- 2007 Husaberg FS 650 C
- 2007 Husaberg FS 650 E
- 2007 Husaberg FS550E
- 2007 Husqvarna CR 125
- 2007 Husqvarna SM 125 S
- 2007 Husqvarna SM 450 R
- 2007 Husqvarna SM610 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR450 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR510 Supermoto
- 2007 Husqvarna TC 250
- 2007 Husqvarna TC 450

