2007 KTM 125 SX gallery
2007 KTM 125 SX
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.4 kg (203.7 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,417 mm (55.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli King 50 EEC
- 2007 Veli VL-125-9 EEC
- 2007 Veli VL110
- 2007 Veli VL110-10
- 2007 Veli VL110-11
- 2007 Veli VL110-12
- 2007 Veli VL110-17
- 2007 Veli VL110-2
- 2007 Veli VL110-20
- 2007 Veli VL110-3
- 2007 Veli VL110-5
- 2007 Veli VL110-J
- 2007 Veli VL110GY-2A
- 2007 Veli VL110GY-S (Super 110GY)
- 2007 Veli VL110GY-XR
- 2007 Veli VL125
- 2007 Veli VL125-2IV
- 2007 Veli VL125GY-2
- 2007 Veli VL125GY-S
- 2007 Veli VL125GY-S2

