2010 Honda ST1300 ABS gallery
2010 Honda ST1300 ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76.95 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual full-floating 310mm discs with CBS three-piston calipers; ABS Braking System |
| Rear brakes: | Single disc. Single 316mm disc with CBS three-piston caliper; ABS Braking System |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 29.14 litres (7.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Dark Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sherco Urban SU 0.5
- 2010 Sherco Urban SU 0.5 Base
- 2010 Sommer Diesel 462
- 2010 Suzuki B-King
- 2010 Suzuki B-King ABS
- 2010 Suzuki B-King Hyaku
- 2010 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2010 Suzuki Bandit 1250F ABS
- 2010 Suzuki Bandit 1250S
- 2010 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2010 Suzuki Bandit GSF650
- 2010 Suzuki Bandit GSF650S
- 2010 Suzuki Boulevard 400
- 2010 Suzuki Boulevard C109R
- 2010 Suzuki Boulevard C109RT
- 2010 Suzuki Boulevard C50
- 2010 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2010 Suzuki Boulevard C50T
- 2010 Suzuki Boulevard C90
- 2010 Suzuki Boulevard C90T

