1985 Garelli XR 125 Tiger gallery
1985 Garelli XR 125 Tiger
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 20 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3,00-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120-18 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, red |
News
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1985
- 1985 BMW K75S
- 1985 BMW R65
- 1985 BMW R65 (reduced effect)
- 1985 BMW R80
- 1985 BMW R80G/S
- 1985 BMW R80G/S Paris-Dakar
- 1985 BMW R80RT
- 1985 Cagiva 350 Alazzurra
- 1985 Cagiva 650 Alazzurra
- 1985 Cagiva 650 Alazzurra (reduced effect)
- 1985 Cagiva 650 Elefant
- 1985 CZ 350 Typ 472.6
- 1985 Dnepr MT 10 (with sidecar)
- 1985 Dnepr MT 12 (with sidecar)
- 1985 Ducati 1000 S 2
- 1985 Ducati 1000 SS Hailwood-Replica
- 1985 Ducati 600 TL
- 1985 Ducati 750 F1
- 1985 Ducati 900 SS Hailwood-Replica
- 1985 Enfield 350 Bullet

