1999 Ducati 750 SS i.e. gallery
1999 Ducati 750 SS i.e.
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 61 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 812 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-pistons |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1999
- 1999 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 1999 Suzuki GSX 600 F
- 1999 Suzuki GSX 750
- 1999 Suzuki GSX 750 F Katana
- 1999 Suzuki GSX-R 600
- 1999 Suzuki GSX-R 750
- 1999 Suzuki GZ250 Marauder
- 1999 Suzuki Marauder 125
- 1999 Suzuki RF 900 R
- 1999 Suzuki SV 650 N/S
- 1999 Suzuki TL 1000 R
- 1999 Suzuki TL 1000 S
- 1999 Suzuki TR 50 SX
- 1999 Suzuki VL 1500 LC Intruder
- 1999 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 1999 Suzuki VS 800 Intruder
- 1999 Suzuki VZ 800 Marauder
- 1999 Suzuki XF 650 Freewind
- 1999 Sym Husky 125
- 1999 Tomos ATX 50C

