1989 Yamaha LB 70 Chappy gallery
1989 Yamaha LB 70 Chappy
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 65.00 ccm (3.97 cubic inches) | Power: | 4,8 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 42.0 mm (1.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 5.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 73.0 kg (160.9 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,050 mm (41.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 4.00-8-4PR |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-8-4PR |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | yellow |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1989
- 1989 Honda CBR 400F
- 1989 Honda CBR1000F
- 1989 Honda CBR600F
- 1989 Honda CBR600F (reduced effect)
- 1989 Honda CR250
- 1989 Honda GL1500/6 Gold Wing
- 1989 Honda Honda GB500 Clubman
- 1989 Honda Honda XRV650 Atrica Twin Marathon
- 1989 Honda NSR250R
- 1989 Honda NT650 Hawk GT
- 1989 Honda NTV650 Revere
- 1989 Honda NTV650 Revere (reduced effect)
- 1989 Honda NX250
- 1989 Honda NX250 (reduced effect)
- 1989 Honda NX650 Dominator
- 1989 Honda NX650 Dominator (reduced effect)
- 1989 Honda VF750F
- 1989 Honda VF750F (reduced effect)
- 1989 Honda VFR750R / RC30
- 1989 Honda VFR750R / RC30 (reduced effect)

