1988 Yamaha FZR 250 gallery
1988 Yamaha FZR 250
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 45 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 48.0 x 34.5 mm (1.9 x 1.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 141.0 kg (310.9 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 52H |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-17 61H |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1988
- 1988 Gilera XR1-125
- 1988 Harley-Davidson FLHS 1340 Electra Glide Sport
- 1988 Harley-Davidson FLHS 1340 Electra Glide Sport (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FLHTC 1340 Electra Glide Classic
- 1988 Harley-Davidson FLHTC 1340 Electra Glide Classic (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FLHTC 1340 (with sidecar)
- 1988 Harley-Davidson FLHTC 1340 (with sidecar) (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FLST 1340 Heritage Softail
- 1988 Harley-Davidson FLST 1340 Heritage Softail (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FLSTC 1340 Heritage Softail Classic
- 1988 Harley-Davidson FLSTC 1340 Heritage Softail Classic (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FLTC 1340 Tour Glide Classic
- 1988 Harley-Davidson FLTC 1340 Tour Glide Classic (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FLTC 1340 (with sidecar)
- 1988 Harley-Davidson FLTC 1340 (with sidecar) (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FXLR 1340 Low Rider Custom
- 1988 Harley-Davidson FXLR 1340 Low Rider Custom (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FXR 1340 Super Glide
- 1988 Harley-Davidson FXR 1340 Super Glide (reduced effect)
- 1988 Harley-Davidson FXRS 1340 Low Rider

