1987 Yamaha Virago XV 535 gallery
1987 Yamaha Virago XV 535
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32.65 cubic inches) | Power: | 42 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 59.0 mm (3.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,511 mm (59.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00S-19 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Deep Scarlet |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1987
- 1987 Laverda 1000 SFC
- 1987 Laverda OR 600 Atlas
- 1987 Maico GP 250 E
- 1987 Maico GP 250 E (reduced effect)
- 1987 Maico GP 400 E
- 1987 Maico GP 400 E (reduced effect)
- 1987 Maico GP 500 E
- 1987 Maico GP 500 E (reduced effect)
- 1987 Malaguti 125 YLC
- 1987 Moto Guzzi 850 T 5
- 1987 Moto Guzzi 850 T 5 (with sidecar)
- 1987 Moto Guzzi Mille GT
- 1987 Moto Guzzi Mille GT (reduced effect)
- 1987 Moto Guzzi V1000 California III
- 1987 Moto Guzzi V1000 Le Mans IV
- 1987 Moto Guzzi V1000 SP II
- 1987 Moto Guzzi V35 Ill
- 1987 Moto Guzzi V65 Florida
- 1987 Moto Guzzi V65 Florida (reduced effect)
- 1987 Moto Guzzi V65 II
