1986 Yamaha XJ700XS gallery
1986 Yamaha XJ700XS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 697.30 ccm (42.55 cubic inches) | Power: | 86 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.0 x 48.0 mm (2.7 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1986
- 1986 Moto Guzzi V65 TT
- 1986 Moto Guzzi V75
- 1986 Moto Guzzi V75 (reduced effect)
- 1986 Moto Morini 125 KJ Kanguro
- 1986 Moto Morini 3112 Klassik
- 1986 Moto Morini 350 Excalibur
- 1986 Moto Morini 350 K 2
- 1986 Moto Morini 350 Kanguro
- 1986 Moto Morini 500 Sei-V Klassik
- 1986 Moto Morini 501 Camel
- 1986 Moto Morini 501 Excalibur
- 1986 MuZ ETZ 150
- 1986 MuZ ETZ 250
- 1986 MuZ ETZ 250 (with sidecar)
- 1986 Puch 350 HWE
- 1986 Puch 350 HWE Safari
- 1986 Puch 600 HWE
- 1986 Puch 600 HWE Safari
- 1986 Puch GS 125 HF
- 1986 Puch GS 250 HF
