1982 Yamaha RD 80 LC gallery
1982 Yamaha RD 80 LC
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 79.00 ccm (4.82 cubic inches) | Power: | 10 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 49.0 x 42.0 mm (1.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 7.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 78.0 kg (172.0 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1 mm (0.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. single sliding piston caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | white or blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1982
- 1982 Honda CBX550F
- 1982 Honda CBX550F (reduced effect)
- 1982 Honda CBX550F2
- 1982 Honda CBX550F2 (reduced effect)
- 1982 Honda CL250S
- 1982 Honda CM125C
- 1982 Honda CM200T
- 1982 Honda CM200T (reduced effect)
- 1982 Honda CM250C
- 1982 Honda CM400T
- 1982 Honda CM400T (reduced effect)
- 1982 Honda CM450 A Hondamatic
- 1982 Honda CM450 Custom
- 1982 Honda CM450E
- 1982 Honda CX500
- 1982 Honda CX500 (reduced effect)
- 1982 Honda CX500 Turbo
- 1982 Honda CX500C
- 1982 Honda CX500C (reduced effect)
- 1982 Honda CX500E

