2000 Suzuki VS 1400 GLP Intruder gallery
2000 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1380.00 ccm (84.21 cubic inches) | Power: | 61 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,620 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, maroon |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 KTM 250 SX
- 2000 KTM 300 EXC
- 2000 KTM 380 EXC
- 2000 KTM 380 SX
- 2000 KTM 400 EXC Racing
- 2000 KTM 400 LC4-E
- 2000 KTM 400 SX Racing
- 2000 KTM 520 EXC Racing
- 2000 KTM 520 SX Racing
- 2000 KTM 620 SuperMoto
- 2000 KTM 640 Duke II
- 2000 KTM 640 LC4 Adventure R
- 2000 KTM 640 LC4-E
- 2000 KTM 640 SuperMoto
- 2000 KTM EXC 125
- 2000 KTM EXE 125
- 2000 KTM Supermoto 125
- 2000 Kymco Zing
- 2000 Laverda 650 Lynx
- 2000 Laverda 750 Formula S

