1988 Suzuki GSX-R 250 gallery
1988 Suzuki GSX-R 250
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 45 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 49.0 x 33.0 mm (1.9 x 1.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Double disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1988
- 1988 Husqvarna 250 WR
- 1988 Husqvarna 400 WR
- 1988 Husqvarna 510 TELC/88
- 1988 Jawa 350 TS
- 1988 Jawa 350 TS (with sidecar)
- 1988 Kawasaki EL250
- 1988 Kawasaki GPX600R
- 1988 Kawasaki GPX750R
- 1988 Kawasaki GPZ1000RX
- 1988 Kawasaki GPZ1000RX (reduced effect)
- 1988 Kawasaki GPZ1100
- 1988 Kawasaki GPZ1100 (reduced effect)
- 1988 Kawasaki GPZ305 Belt Drive
- 1988 Kawasaki GPZ305 Belt Drive (reduced effect)
- 1988 Kawasaki GPZ500S
- 1988 Kawasaki GPZ500S (reduced effect)
- 1988 Kawasaki GPZ550
- 1988 Kawasaki GPZ550 (reduced effect)
- 1988 Kawasaki GPZ600R
- 1988 Kawasaki GPZ600R (reduced effect)

