2010 Rieju RS2 125 gallery
2010 Rieju RS2 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Norton Commando 961SE
- 2010 Orion 36-RX Xtreme
- 2010 Pagsta Choppa 100
- 2010 Pagsta Cruisa 250
- 2010 Pagsta Eagle 150
- 2010 Pagsta KRB 250 Sports
- 2010 Pagsta Roadsta 50
- 2010 Pagsta Wasp 50
- 2010 Pagsta XP 250
- 2010 Palmo T150
- 2010 Peraves Monotracer
- 2010 Peugeot BlackSat 125
- 2010 Peugeot Blaster Ice Blade
- 2010 Peugeot Blaster RS12
- 2010 Peugeot Elystar 50 Advantage
- 2010 Peugeot Geopolis 125
- 2010 Peugeot Geopolis 250
- 2010 Peugeot Geopolis 400
- 2010 Peugeot Geopolis RS 125
- 2010 Peugeot Jet C-Tech

