1995 Kawasaki ZZR400 gallery
1995 Kawasaki ZZR400
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 38.0 mm (2.2 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1995
- 1995 BMW K1100LT SE
- 1995 BMW K1100RS
- 1995 BMW K75
- 1995 BMW K75 RT
- 1995 BMW K75S
- 1995 BMW R100GS Paris-Dakar
- 1995 BMW R100R Classic
- 1995 BMW R100R Mystik
- 1995 BMW R100RT
- 1995 BMW R1100GS
- 1995 BMW R1100R
- 1995 BMW R1100RS
- 1995 BMW R850
- 1995 Cagiva 750 Elefant
- 1995 Cagiva 900 Elefant
- 1995 CZ 180
- 1995 CZ 180 Roland
- 1995 Ducati 748 Biposto
- 1995 Ducati 900 Superlight
- 1995 Ducati 916 Biposto

