1984 Kawasaki ZN700 LTD Shaft gallery
1984 Kawasaki ZN700 LTD Shaft
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 694.00 ccm (42.35 cubic inches) | Power: | 74 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 64.0 x 54.0 mm (2.5 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 61H |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 67H |
| Front brakes: | Double disc. single piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.90 litres (3.67 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | red metallic |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1984
- 1984 Triumph Tiger Europa
- 1984 Triumph Tiger USA
- 1984 Yamaha DT 125 LC
- 1984 Yamaha FJ 1100
- 1984 Yamaha FJ 1100 (reduced effect)
- 1984 Yamaha FJ 600
- 1984 Yamaha RD 350 LC YPVS
- 1984 Yamaha RD 350 LC YPVS (reduced effect)
- 1984 Yamaha RD 500 LC
- 1984 Yamaha RZ 350
- 1984 Yamaha SR 500
- 1984 Yamaha XJ 550
- 1984 Yamaha XJ 600
- 1984 Yamaha XJ 600 S
- 1984 Yamaha XJ 650
- 1984 Yamaha XJ 650 (reduced effect)
- 1984 Yamaha XJ 650 Turbo
- 1984 Yamaha XJ 750 S
- 1984 Yamaha XJ 900 S
- 1984 Yamaha XS 400 DOHC

