1982 Kawasaki KZ750 CSR (KZ750 M1) gallery
1982 Kawasaki KZ750 CSR (KZ750 M1)
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 78.0 mm (3.1 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25H-19 4PR |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 67H |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.60 litres (2.80 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1982
- 1982 Laverda 1000 Jota/120
- 1982 Laverda 1000 RGS
- 1982 Laverda 1200 TS
- 1982 Laverda 500 SFC
- 1982 Maico MD 250 WK
- 1982 Malanca 125 E 2 C Sport
- 1982 Malanca 125 E 2 CS WK
- 1982 Moto Guzzi 850 Le Mans 111
- 1982 Moto Guzzi 850 T 3 California
- 1982 Moto Guzzi 850 T 4
- 1982 Moto Guzzi V1000 California II
- 1982 Moto Guzzi V1000 G 5
- 1982 Moto Guzzi V1000 Le Mans 111
- 1982 Moto Guzzi V1000 NT
- 1982 Moto Guzzi V1000 SP
- 1982 Moto Guzzi V35 II
- 1982 Moto Guzzi V35 Imola
- 1982 Moto Guzzi V50 C
- 1982 Moto Guzzi V50 III
- 1982 Moto Guzzi V50 Monza

