2000 Husaberg FE 600 gallery
2000 Husaberg FE 600
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 595.00 ccm (36.31 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue/Yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Kawasaki ZX-12R
- 2000 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2000 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2000 Kawasaki ZX-9R
- 2000 Kawasaki ZXR400
- 2000 Kawasaki ZZR1100
- 2000 Kawasaki ZZR600
- 2000 KTM 125 EXC
- 2000 KTM 200 EXC
- 2000 KTM 250 EXC
- 2000 KTM 250 SX
- 2000 KTM 300 EXC
- 2000 KTM 380 EXC
- 2000 KTM 380 SX
- 2000 KTM 400 EXC Racing
- 2000 KTM 400 LC4-E
- 2000 KTM 400 SX Racing
- 2000 KTM 520 EXC Racing
- 2000 KTM 520 SX Racing
- 2000 KTM 620 SuperMoto

