2010 Honda VFR1200F gallery
2010 Honda VFR1200F
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1237.00 ccm (75.48 cubic inches) | Power: | 170,31 |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 60.0 mm (3.2 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 267.0 kg (588.6 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Piaggio MP3 400 LT
- 2010 Piaggio MP3 400ie
- 2010 Piaggio MP3 500
- 2010 Piaggio Mp3 Hybrid 125
- 2010 Piaggio MP3 LT 300
- 2010 Piaggio NRG Power DD
- 2010 Piaggio Typhoon 50
- 2010 Piaggio X7 Evo 300ie
- 2010 Piaggio XEvo 125
- 2010 Piaggio XEvo 250
- 2010 Piaggio XEvo 400
- 2010 Piaggio Zip 50
- 2010 Polini 911 GP6
- 2010 Polini Motard Air
- 2010 Polini Motard Racing H2O
- 2010 Polini X1P Air
- 2010 Polini X1R H2O
- 2010 Polini XP 4 Street 125
- 2010 Polini XP 4 Street 50
- 2010 Polini XP 4T Cross

