1983 Yamaha XV 750 Virago gallery
1983 Yamaha XV 750 Virago
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 52 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 69.2 mm (3.3 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 225.0 kg (496.0 pounds) |
| Seat height: | 672 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1 mm (0.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc. Single piston |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). 2 Shoe Expanding Drum |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1983
- 1983 Moto Guzzi V50 Monza
- 1983 Moto Guzzi V65
- 1983 Moto Guzzi V65 SP
- 1983 Moto Morini 125 T
- 1983 Moto Morini 3 1/2 S
- 1983 Moto Morini 3 1/2 V
- 1983 Moto Morini 350 Kanguro
- 1983 Moto Morini 400 S
- 1983 Moto Morini 500 Camel
- 1983 Moto Morini 500 Sei-V
- 1983 Moto Morini AMEX 250 J
- 1983 Motobi 254
- 1983 MuZ ETZ 250
- 1983 MuZ ETZ 250 (with sidecar)
- 1983 MuZ TS 125
- 1983 Suzuki DR 125 S
- 1983 Suzuki DR 250
- 1983 Suzuki DR 250 S
- 1983 Suzuki DR 500 S
- 1983 Suzuki GNX 250 E

